Zaduszki Jazzowe u oo. Dominikanów już za nami…

Jak co roku o tej porze (już od 27 lat!) bazylika oo. Dominikanów w Krakowie zgromadziła licznie przybyłych wiernych, jazzmanów oraz miłośników muzyki jazzowej. 4 listopada odbyły się bowiem XXVII Zaduszki Jazzowe, których integralną a zarazem bardzo ważną częścią jest Msza Święta sprawowana w intencji zmarłych muzyków jazzowych, w której aktywnie uczestniczył nasz Chór, przewodnicząc muzycznej oprawie liturgii.

Jednym z najbardziej przejmujących momentów Eucharystii jest co roku szczególna modlitwa wiernych, którą tradycyjnie rozpoczyna Pan Jan Budziaszek. Na tle śpiewanej modlitwy „Wieczne Odpoczywanie” (do której muzykę skomponował Pan Jacek Zieliński) wspominaliśmy zmarłych jazzmanów: tych wybitnych i tych może mniej znanych, ale z pewnością bliskich naszemu sercu, oraz niezwykle ważnych dla całego środowiska muzycznego nie tylko w Krakowie, ale i na świecie.

Po zakończeniu nabożeństwa rozpoczął się koncert, w czasie którego mogliśmy usłyszeć zarówno wybitnych jak i początkujących artystów z krakowskiego środowiska muzyków jazzowych. Koncert otworzył występ obecnego na wszystkich Zaduszkach Jerzego Bożyka. W dalszej części można było usłyszeć m.in. Agatę Kuliś z zespołem, czy Krakowską Grupę Bluesową.

Mury bazyliki jeszcze długo rozbrzmiewały dźwiękami doskonałej muzyki jazzowej, dzięki którym mogliśmy jeszcze głębiej modlić się i wspominać Tych, co odeszli, a którzy – jak powiedział podczas Mszy Św. główny Celebrans – „kształtowali naszą wrażliwość i uczyli
nas piękna”.

(ed)