Rozpoczęliśmy nowy sezon 2013/2014

W nowy sezon (2013/2014) działalności Chóru wkroczyliśmy wielkim wydarzeniem. 30 października br. w bazylice mniejszej pw. św. Franciszka z Asyżu odbyła się krakowska premiera Oratorium Braniewskiego „Mikołaj Kopernik”. Koncert był zwieńczeniem przeżywanych w Krakowie obchodów 540-tej rocznicy urodzin i 470-tej rocznicy śmierci Mikołaja Kopernika.

Libretto, nawiązujące do tekstów bliblijnych oraz do dzieła wielkiego Astronoma pt. „O obrotach ciał niebieskich” napisała karmelitanka – siostra Miriam Brzozowska, muzykę skomponował Piotr Pałka. Partie solowe wykonali: Elżbieta Towarnicka oraz Marcin Jajkiewicz, zaś epickie fragmenty recytował Piotr Piecha – aktor Teatru Ludowego, który nie tylko służył nam tego wieczoru swoim wspaniałym głosem, ale także od kilku tygodni niestrudzenie dzielił się z nami swoją wiedzą z zakresu impostacji głosu oraz wspierał nas w przygotowaniach. Szeregi chóru zasilili obecni i dawni członkowie Voce Angeli, a także specjalnie zaproszeni do tego przedsięwzięcia śpiewacy z chóru Filharmonii Krakowskiej. Całości towarzyszyła współpracująca z nami od lat orkiestra symfoniczna Dell’Arte.

Miniony koncert był jednak nie tylko okazją do refleksji nad dziedzictwem „Mikołaja z Polski” oraz wspaniałością kosmosu.
Dzisiejsze spotkanie jest łaską. Moją osobistą intencją i przesłaniem, jakie chcę wyrazić poprzez to Oratorium jest – przede wszystkim – uwielbienie Boga Stwórcy, który nas tu gromadzi. Nie rozumiem dlaczego tak się dzieje, ale dzisiaj jesteśmy tutaj wszyscy: soliści, orkiestra, chór – po to, aby oddać Mu chwałę – tymi słowami zakończył popołudniową próbę generalną nasz dyrygent i kompozytor Oratorium Piotr Pałka.

Dołożyliśmy wszelkich starań, aby ten koncert przepełniony był wspólnym uwielbieniem i modlitwą. Czy się udało? Wierzymy, że tak! Jedno z pewnością nie budzi wątpliwości: tego wieczoru wszyscy byliśmy bliżej Nieba.

(ed)